• Call Us:۴۴۲-۸۰-۴۴۲

  • Time: ده صبح تا ده شب

بلاگ

مطالب بلاگ...

هفته مستند موسیقایی برگزار می‌شود

Rating Star BlankRating Star BlankRating Star BlankRating Star BlankRating Star Blank
 

هفته مستند موسیقایی برگزار می‌شود

Folk Music 6 Persianartmusic

جشنواره موسیقی نواحی در مرحله دریافت آثار نوازندگان

"دهمین جشنواره موسیقی نواحی" در حالی تیر ماه امسال با بخش‌های متنوعی چون" هفته مستند موسیقایی" برگزار خواهد شد که متقاضیان حضور در این جشنواره تا پایان اردیبهشت فرصت دارند آثارشان را به این جشنواره ارسال کنند.

به گزارش ایلنا، احمد صدری درباره روند آماده‌سازی مقدمات"دهمین جشنواره موسیقی نواحی" گفت: دریافت آثار نوازندگان برای شرکت در بخش رقابتی این دوره از جشنواره نواحی تا پایان اردیبهشت از طریق دفتر دبیرخانه ادامه دارد و این آثار در نیمه اول خرداد مورد ارزیابی اولیه هیأت داوران قرار خواهد گرفت تا مشخص شود که چه افرادی توانایی حضور در بخش رقابتی دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی در کرمان را دارا هستند.

دبیر جشنواره موسیقی نواحی درباره بخش‌های دیگر این جشنواره عنوان کرد: جشنواره نواحی که به میزبانی کرمان برگزار می‌شود، جنبه‌های مختلفی دارد که بخش رقابتی نوازندگی یکی از آن‌هاست. از بخش‌های مهم این جشنواره، برگزاری هفته مستند موسیقایی است که مسئولیت آن بر عهده علیرضا قاسم‌خان است. ما با همکاری که با آقای قاسم‌خان و دبیرخانه جشنواره انجام داده‌ایم، طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که هفته مستند موسیقایی به‌طور همزمان با برگزاری دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی احتمالاً در پایتخت نیز برگزار شود. هدف ما این است که هفته مستند موسیقایی تبدیل به یک جریان باشد و به عنوان یک بخش مستقل در کنار سایر بخش‌های جشنواره نواحی کرمان قرار بگیرد.

احمد صدری درباره حضور استادان موسیقی نواحی و تجلیل از آن‌ها در دوره دهم جشنواره موسیقی نواحی گفت: رویکرد ما برای جشنواره امسال این است که در این جشنواره از اساتیدی دعوت شود که تا به حال در جشنواره شرکت‌ نکرده‌اند. ما از این اساتید دعوت می‌‌کنیم که در بخش غیر رقابتی جشنواره حضور پیدا کرده و به اجرای برنامه بپردازند؛ در واقع حضور این عزیزان و اجرای‌شان در جشنواره به معنای تجلیل از آن‌ها است.

دبیر جشنواره موسیقی نواحی در ادامه افزود: در حال حاضر جشنواره موسیقی نواحی در کل کشور یک بانی ندارد و تنها متولی آن دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این دفتر تنها جایی است که از جشنواره موسیقی نواحی کرمان حمایت می‌کند؛ آن هم با بودجه بسیار کم. بودجه امسال ما برای جشنواره نواحی شاید به اندازه دستمزد 3 یا 4 گروه موسیقی باشد که در جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه می‌روند.

صدری اضافه کرد: به جز دفتر موسیقی، نهادهای دیگر هم باید از جشنواره موسیقی نواحی حمایت کنند. موسیقی نواحی جزو میراث فرهنگی، معنوی و غیر ملموس ما محسوب می‌شود که سازمانی چون سازمان میراث فرهنگ می‌تواند بر حسب وظیفه از آن حمایت کند. معنای کمک به جشنواره موسیقی نواحی لزوماً کمک مالی نیست، بلکه سازمان میراث فرهنگی می‌تواند آثار اساتید را ضبط کرده و به عنوان میراث معنوی، ثبت ملی و جهانی کند که این کار اصلاً بخشی از وظایف این سازمان محسوب می‌شود.

دبیر جشنواره موسیقی نواحی ادامه داد: سازمان‌های دیگری چون صدا و سیما نیز می‌توانند از جشنواره موسیقی نواحی حمایت کنند که متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد. وقتی مدیر کل ارشاد کرمان از صدا و سیمای این استان طلب حمایت می‌کند، مسئول صدا و سیمای کرمان اولین سوالی که می‌پرسد این است:"آورده شما چیست؟" در واقع صدا و سیما به جای حمایت از یک کار فرهنگی، پیش از هر چیزی طلب بحث مالی می‌کند و بعد در همین صدا و سیما گفته می‌شود که هویت کشور ما زیر سوال رفته است!

احمدی صدری به اهمیت موسیقی نواحی در جذب توریسم اشاره کرد و افزود: وقتی که سازمان میراث فرهنگی یا اداره میراث فرهنگی کرمان در جشنواره‌ای چون جشنواره موسیقی نواحی نقش حمایتی داشته‌ باشد، شهر کرمان رونق اقتصادی می‌گیرد؛ چرا که توریست‌ها وقتی وارد ایران می‌شوند، به دنبال فرهنگ ایران می‌آیند و نمی‌خواهند چیزی که در کشور خودشان می‌بینیند را دوباره تماشا کنند. بنابراین برگزاری یک جشنواره موسیقی نواحی و بازدید توریست‌ها و مسافران از آن، فقط به موسیقی جریان نمی‌دهد و باعث قدرت گرفتن اقتصاد شهر هم می‌شود.

صدری درباره اهمیت حمایت از جشنواره موسیقی نواحی گفت: در صورتی که از موسیقی نواحی حمایت شود و جشنواره‌های نواحی تماشاگر داشته باشند، دیگر جشنواره‌ای چون جشنواره نواحی کرمان نیاز ندارد که بودجه خود را با سختی‌های زیاد از دولت بگیرد و نوازندگان هم پشت‌شان قرص می‌شود که در سال می‌توانند کارهای خود را در این جشنواره یا در جشنواره‌های دیگر ارائه کنند. مطمئناً هنرمندان دیده شدن برایشان مهم‌تر از مباحث مالی است و آن‌ها به شرایطی نیاز دارند که بتوانند اجرا کنند و کارشان دیده شود. اگر این حمایت‌های صورت بگیرد، هم چرخه اقتصادی شکل می‌گیرد و هم چرخه فرهنگی.

وی افزود: در همین ۱۰- ۱۵ سال باید این اتفاق برای جشنواره موسیقی نواحی می‌افتاد و این جشنواره از طریق گردشگری موسیقایی، چرخه اقتصادی خود را می‌چرخاند. در واقع جشنواره نواحی باید می‌توانست گردشگردها را به سمت خود جذب کرده تا اجراها را ببینند و به بهانه جشنواره نواحی، گردشگرها به صنایع دستی کرمان توجه کرده و با خرید از مراکز و فروشگاه‌های این شهر باعث رونق اقتصاد آن شوند.

دبیر دهمین دور جشنواره موسیقی نواحی در پایان سخنانش گفت: جشنواره‌های موسیقی نواحی در کشورهایی چون جمهوری آذربایجان و یا ازبکستان، رفته رفته تبدیل به جشنواره‌های جهانی و منطقه‌ای شده‌اند؛ چرا ما نتوانیم این کار را انجام دهیم؟ این کار فقط به حمایت احتیاج دارد. اما چرا هیچکس حاضر نیست روی جشنواره موسیقی نواحی ایران سرمایه‌گذاری کند؟ عده‌ای فکر می‌کنند که سرمایه‌گذاری روی این جشنواره بازگشت مالی ندارد اما اتفاقاً بازگشت مالی چند برابری هم دارد. با این وجود، این یک معضل است که همه چیز با شاخص سود سنجیده می‌شود و کسی با اندیشه فرهنگی به حمایت از این جشنواره فکر نمی‌کند.

نوشتن دیدگاه

قوانین نظرات:
لطفا از نوشتن مطلب غیر مرتبط خودداری شود.
از نوشتن لینک سایت های دیگر خودداری شود.
از نوشتن مطالب تبلیغی و آگهی خودداری شود.
در صورت نیاز با مدیر سایت تماس بگیرید:
MusicShamimAcademy@gmail.com


/component/jcomments/captcha/19413
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید

آخرین نوشته ها

25 اسفند 1400 / آموزشگاه موسیقی شمیم
17 خرداد 1400 / آموزشگاه موسیقی شمیم
02 اسفند 1399 / آموزشگاه موسیقی شمیم
22 آذر 1399 / آموزشگاه موسیقی شمیم
17 مهر 1399 / آموزشگاه موسیقی شمیم
12 ارديبهشت 1399 / آموزشگاه موسیقی شمیم
12 فروردين 1399 / آموزشگاه موسیقی شمیم
14 اسفند 1398 / آموزشگاه موسیقی شمیم
11 اسفند 1398 / آموزشگاه موسیقی شمیم

دانستنی های موسیقی

31 مرداد 1397 / آموزشگاه موسیقی شمیم
30 مرداد 1397 / آموزشگاه موسیقی شمیم

آدرس و شبکه های اجتماعی

آدرس :

تهران - فلکه دوم صادقیه - اشرفی اصفهانی - تقاطع سازمان آب - اول کوهدشت - ساختمان سارا پلاک16 واحد 8

شماره تماس :

۴۴۲-۸۰-۴۴۲

اینستاگرام:

musicshamim

تلگرام:

t.me/music_shamim

تصویر

Map Shamim Music Ltl نقشه آموزشگاه موسیقی شمیم

تازه ترین ها

27 ارديبهشت 1401 / آموزشگاه موسیقی شمیم
25 اسفند 1400 / آموزشگاه موسیقی شمیم
26 تیر 1400 / آموزشگاه موسیقی شمیم
26 تیر 1400 / آموزشگاه موسیقی شمیم
19 خرداد 1400 / آموزشگاه موسیقی شمیم

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای سایت لندر در خبرنامه سایت لندر عضو شوید .
Subscribe now